Zapomnij o wypełnianiu ubytków – odbuduj zamiast tego swoje zęby

healthy toothJeśli masz ubytki, być może zechcesz spróbować zregenerować swoje zęby, zanim pójdziesz po plomby. Nasze ciała bez przerwy się odnawiają i pomimo, iż nie jest to wiedza powszechna, możemy również odbudować nasze zęby. W gruncie rzeczy regeneracja naszych zębów jest dużo bardziej pożądana niż wypełnianie ich plombą, ponieważ obecnie większość wypełnień zawiera rtęć (znaną toksynę powodującą uszkodzenia mózgu i systemu nerwowego) lub jest estrogenna (białe plomby uwalniają estrogen i przyczyniają się do problemów hormonalnych).

Ponadto, odbudowa zębów jest prosta. Będziesz potrzebować dwóch rzeczy: korzenia żywokostu oraz organicznych skorupek jaj. Skorupki jajek zawierają 27 minerałów i dużo wapnia (wg Tombaka przyswajalnego w 90%), tak więc stanowią idealny materiał budulcowy dla regeneracji twoich zębów. Właściwie skład skorupek jaj jest bardzo podobny do składu naszych zębów i kości. Korzeń żywokostu przyspiesza wzrost kości, zębów i tkanek. Jego inna nazwa to ‘knitbone’ (‘kostne spoiwo’), głównie ze względu na jego zdolność do zespalania, czy regeneracji kości w tak krótkim czasie.

Kiedy odbudowujesz swoje zęby, staraj się jeść jedną organiczną skorupkę jajka dziennie. Wmiksowywanie skorupek jaj do świeżych owocowych koktajli to świetny sposób na ich spożycie, gdyż miksowanie rozbija je na drobne cząsteczki łatwe do zjedzenia. Koktajle z bananami są idealne, gdyż banany utrzymują kawałki skorupek w zawieszeniu, nie pozwalając im osiąść na dnie naczynia. Po rozbiciu jajka gotuj skorupkę w wodzie przez 5 minut, by przed spożyciem zabić wszelkie patogeny.

Podczas remineralizacji i dostarczania organizmowi dużej ilości wapnia za sprawą skorupek jaj powinieneś stosować również zewnętrznie korzeń żywokostu na zęby i dziąsła. Świeży bądź suszony korzeń żywokostu dokona dzieła, lecz jeśli jest suszony, gotuj go na małym ogniu przez 10 minut w celu nawodnienia. Następnie zmiksuj ok. 2,5 cm2 korzenia z kilkoma łyżkami stołowymi wody, by zrobić z tego ciecz – i płucz nią jamę ustną i zęby przez około 20 minut. Kiedy skończysz, wypluj wszystko.

Najlepiej w ten sposób stosować żywokost raz dziennie, a postępy zobaczysz prawdopodobnie w ciągu kilku tygodni. Przy systematycznym stosowaniu wiele ubytków może zostać zregenerowanych w całości w czasie jednego czy dwóch miesięcy. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że możesz wyleczyć swoje zęby bez pozostawiania w jamie ustnej trujących metali czy materiałów zaburzających gospodarkę hormonalną do końca twojego życia.

Należy wspomnieć, że korzeń żywokostu może być nieco ciężki dla twojej wątroby, więc jeśli masz z nią problemy, lepiej go unikać. Kiedy twoje zęby się odbudują, należy zaprzestać stosowania żywokostu, by go nie przedawkować.

Źródło: http://www.naturalnews.com/029112_teeth_regeneration.html

Tłum. PM

Wapń ze skorupek jaj

Skorupki jaj zawierają stosunkowo dużą ilość wapnia, więc są zalecane osobom, u których występują objawy niedoboru tego pierwiastka, takie jak postępująca próchnica zębów, łamliwość kości, ewentualnie potwierdzona osteoporoza.

Najlepiej nadają się do tego świeże jajka od szczęśliwych kur. Jajka przed stłuczeniem należy dokładnie umyć i wytrzeć do sucha. Skorupki należy wysuszyć na wolnym powietrzu i zmielić w młynku do kawy na proszek. Zarówno dorośli, jak i dzieci, powinni zażywać owy proszek w ilości ¼ łyżeczki do herbaty przed obiadem. Najwygodniej jest włożyć proszek do ust i popić wodą.

Sproszkowane skorupki należy przechowywać w zakręcanym słoiczku, w którym aktywność biologiczną zachowują najdłużej, bo dwa tygodnie. Niezużyte w ciągu dwóch tygodni skorupki należy wyrzucić i wykonać świeże.

Wysoka temperatura powoduje rozpad przyswajalnego wapnia organicznego na nieprzyswajalny wapń nieorganiczny, więc skorupek nie można gotować.

Strach przed salmonellą

Ten pradawny sposób uzupełniania w organizmie wapnia został prawie całkowicie zaniechany ze względu na rozpowszechniany przez propagandę strach przed Salmonellą. Trzeba wiedzieć, że Salmonella nie jest bakterią chorobotwórczą, więc nie wywołuje choroby infekcyjnej. Tak zwane zatrucie Salmonellą jest zatruciem pokarmowym spowodowanym antygenami wchodzącymi w skład komórek tych bakterii. Pojedyncze bakterie nie są w stanie spowodować zatrucia pokarmowego. Żeby było ono możliwe, Salmonella musi występować w dużych ilościach, a więc musi się rozmnożyć na odpowiedniej pożywce. Jako pożywkę Salmonella preferuje potrawy zawierające surowe jaja – majonezy, kremy, lody, a także galaretki, pasztety, pierogi. Skorupki jaj nie są pożywką dla tych ani innych bakterii, więc w zupełności wystarczy dokładnie je umyć.

Autor: Józef Słonecki
http://www.bioslone.pl/wapn-ze-skorupek-jaj

Advertisements